Ortodonti kelimesi; anormal şekilde sıralanmış dişlerin, düzgün bir şekilde sıralanmasını ifade etmektedir. Günümüzde bozulmuş olan diş konumların yanı sıra alt ve üst çene kemiklerinin birbiriyle ilişkileri ve çene kemiklerinin yüz iskeletindeki konumlarını düzeltilmesini amaçlamaktadır. Dişlerin veya çenelerin biribirleriyle olan ilişkilerinde bir anormallik varsa; bu tür anomalileri her yaşta, hem erişkin hem de çocuk yaşlarda, yalnız ortodontik tedaviyle düzeltmek mümkün olabilmektedir.

Ortodontinin ilk görev ve amacı, çocukta ortodontik anomali oluşmasını önlemektir. Bu nedenle erken yaşlardaki ortodonti muayenesi ilerde oluşabilecek bir çok problemi daha oluşmadan çözülmesini sağlamaktadır.

Bunun dışında her yaştaki hastaya ortdononti tedavisi uygulanabilmektedir. Hastalarında tam kooperasyonu ile ortodontik tedaviden sonra dişlerin yanı sıra çene ve yüz görünümünde de yüz güldürücü sonuçlar alınabilmektedir. İyi bir çiğneme, konuşma, solunum fonksiyonu ve diş, çene ve yüz estetiği sağlamak adına ortdodontik tedavi çok önemli yer tutmaktadır.

Günümüzde ortodontik tedavi daha estetik tedavi şartları sağlamaktadır. Bu yöntemlerden biri invisaling (şeffaf plak) denilen sistemdir. Hasta takılıp çıkarılabilen bu plaklarda günlük yaşamında hiçbir zorluk yaşamadan tedavisini olabilmektedir. Bu sistemin yanı sıra şeffaf diş telleriyle de ortodontik tedavi yapılabilmektedir.